Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści
Konkurs

Innowacje BHP w budownictwie

Twój pomysł, nasze bezpieczeństwo!
Innowacje BHP w budownictwie

Masz pomysł
na innowację BHP?

Chcesz mieć
realny wpływ
na poprawę
bezpieczeństwa
pracy w branży
budowlanej?

Innowacje BHP w budownictwie

Prześlij swój pomysł do:
4 września 2025 r.

Do końca konkursu pozostało:
Dni
:
Godzin
:
Minut
:
Sekund

O konkursie

Organizatorami konkursu są: Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie oraz Państwowa Inspekcja Pracy, Główny Inspektorat Pracy.

Celem konkursu jest promowanie rozwoju kultury bezpieczeństwa pracy (BHP) w branży budowlanej poprzez identyfikowanie zagrożeń, tworzenie nowych rozwiązań lub udoskonalanie już funkcjonujących praktyk. Biorąc udział w konkursie, uczestnik może mieć realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w branży budowlanej.

Konkurs ma charakter otwarty. Uczestnikiem może być osoba pełnoletnia lub zespół, który zidentyfikuje zagrożenie, obszar wymagający poprawy bezpieczeństwa oraz opracuje innowacyjne rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób wykonujących pracę w budownictwie.

Zgłaszane rozwiązania powinny przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka zawodowego lub poprawy warunków pracy na placu budowy poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, metod organizacyjnych lub dobrych praktyk, które można wdrożyć w rzeczywistych warunkach. Zgłaszane rozwiązania nie mogą być wcześniej publikowane w Internecie ani przedstawiane w innych konkursach.

Biorąc udział w konkursie uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować swoje pomysły na nowoczesne rozwiązania, które mogą przyczynić się m.in. do podniesienia świadomości pracowników, rozwijania kultury bezpieczeństwa czy zmniejszenia liczby wypadków oraz poprawy warunków pracy. W szczególności poszukiwane będą projekty wykorzystujące nowe technologie czy inteligentne systemy monitorowania, które mają potencjał, aby je wdrożyć.

Oceny zgłoszonych rozwiązań, w oparciu o kryteria konkursowe dokona komisja złożona z co najmniej siedmiu członków - przedstawicieli organizatorów, instytucji branżowych i naukowych oraz partnerów społecznych konkursu. Decyzje komisji konkursowej są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystego podsumowania, o czym laureaci zostaną poinformowani z wyprzedzeniem przez organizatora. Lista laureatów zostanie również zamieszczona na stronie konkursu oraz podana do publicznej wiadomości po uroczystym podsumowaniu konkursu.

Szczegółowe zasady oceny zostały określone w regulaminie konkursu.

Zadanie konkursowe

Innowacje BHP w budownictwie
Zadanie polega na opracowaniu innowacyjnego rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób wykonujących pracę w budownictwie, które opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii, metod organizacyjnych lub dobrych praktyk i przyczynia się do poprawy warunków pracy na placu budowy.

Nagrody

  • 10 000 zł

    Nagroda I stopnia

  • 6 000 zł

    Nagroda II stopnia

  • 4 000 zł

    Nagroda III stopnia

Kryteria, które powinno spełniać rozwiązanie zgłoszone do konkursu

Kryteria, które powinno spełniać rozwiązanie zgłoszone do konkursu

  1. Innowacyjność i oryginalność – nowe podejście lub innowacyjne usprawnienie istniejących praktyk, uwzględniające zdobycze nauki i techniki.
  2. Skuteczność w poprawie bezpieczeństwa – ograniczenie zagrożeń, redukcja ryzyka, zmniejszenie liczby wypadków, poprawa warunków pracy.
  3. Praktyczność i możliwość wdrożenia – realna możliwość zastosowania w różnych projektach budowlanych.
  4. Wpływ na dobrostan pracowników – poprawa komfortu, ergonomii i zdrowia pracowników.
  5. Zgodność z przepisami i standardami BHP – zgodność z aktualnymi regulacjami i dobrymi praktykami.
  6. Efektywność i trwałość rozwiązania – długofalowy wpływ na bezpieczeństwo pracy.

Sposób w jaki należy przedstawić zgłoszone rozwiązanie

Sposób w jaki należy przedstawić zgłoszone rozwiązanie

  1. Nazwa innowacyjnego pomysłu.
  2. Opis innowacyjnego pomysłu:
  • Jaki problem lub zagrożenie miało zostać rozwiązane.
  • Na czym polega zaproponowane rozwiązanie.
  • Jak innowacja wpłynie na zidentyfikowany problem.
  • Czy innowację można wdrożyć na różnych budowach?
  1. Opis potencjału na wdrożenie innowacyjnego pomysłu
  2. Korzyści dla branży budowlanej
  3. Materiały dodatkowe (opcjonalne, ale zalecane):
  • zdjęcia, rysunki techniczne, schematy, raporty, statystyki itp.

Wniosek konkursowy

Wniosek konkursowy

Wypełnienie wniosku konkursowego jest jedynym dopuszczalnym przez regulamin sposobem zgłoszenia rozwiązania do konkursu. Wniosek wraz z załącznikami powinien zostać sporządzony w języku polskim. Dopuszczalne formaty plików do załączenia to: .doc, docx, .pdf, .jpg, .jpeg, .png, .mp3, .wav, .mp4, .ppt, .pptx, .avi, .zip, .rar, .7z,

Przystąpienie do konkursu oznacza akceptację regulaminu konkursu oraz wyrażenie zgody Uczestnika na przetwarzanie danych osobowych przez Organizatora oraz zgody na wykorzystanie wizerunku i wyrażenie zgody na nieodpłatne przeniesienie praw autorskich na Organizatora konkursu.

Materiały promujące konkurs do pobrania

Materiały promujące konkurs do pobrania

Zachęcamy do rozpropagowania informacji o konkursie poprzez pobranie i wydrukowanie plakatu konkursowego i umieszczenie go w Państwa placówce / przedsiębiorstwie lub wykorzystania przygotowanych grafik konkursu do komunikacji drogą elektroniczną w Państwa organizacjach.

Plakat
Baner Social media

Q&A

Q&A

Kto może wziąć udział w konkursie?

W konkursie „Innowacje BHP w budownictwie” mogą wziąć udział:

  • osoby pełnoletnie,
  • zarówno indywidualnie, jak i w zespołach (maksymalnie 5 osób w zespole),
  • konkurs ma charakter otwarty, zatem nie ma dodatkowych ograniczeń co do zawodu czy miejsca zatrudnienia.
Czy mogę przesłać tylko jedno rozwiązanie do konkursu?

Tak, każdy uczestnik może przesłać tylko jedno innowacyjne rozwiązanieindywidualnie lub jako członek jednego zespołu. Nie ma możliwości zgłoszenia więcej niż jednej pracy konkursowej – niezależnie od formy uczestnictwa.

Jak liczny może być zespół biorący udział w konkursie?

Zespół biorący udział w konkursie może liczyć maksymalnie 5 osób.

W jakiej formie mogę przesłać pracę konkursową?

Pracę konkursową należy przesłać w formie elektronicznej poprzez formularz udostępniony przez organizatora na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy. Wszystkie dokumenty muszą być sporządzone w języku polskim, a formularz musi być wysłany wyłącznie w wersji elektronicznej. Prace w innych formach (np. papierowych) nie będą oceniane.

Czy przesyłając pracę do konkursu zachowuję prawa autorskie do mojej innowacji?

Tak, przesyłając pracę konkursową, zachowujesz prawa autorskie do swojej innowacji, ale udzielasz organizatorowi nieodpłatnej licencji na jej wykorzystanie w celach związanych z przeprowadzeniem konkursu.

Po ogłoszeniu wyników konkursu i przyznaniu nagród, w przypadku uhonorowania pracy, przenosisz majątkowe prawa autorskie do tej pracy na organizatora konkursu. Organizator otrzymuje prawa do wykorzystywania pracy na szeroką skalę, w tym m.in. do zgłaszania jej na inne konkursy czy publikowania w mediach.

Gdzie i kiedy dowiem się jak została oceniona moja praca konkursowa?

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na uroczystym podsumowaniu konkursu, które odbędzie się najpóźniej 24 czerwca 2025 roku.

Laureaci zostaną powiadomieni o terminie i miejscu podsumowania konkursu w formie pisemnej, elektronicznej lub telefonicznej. Otrzymają również zaproszenie na uroczystość wręczenia nagród.

Po uroczystym podsumowaniu, lista laureatów zostanie opublikowana na stronach internetowych:

Czy zwycięskie rozwiązania będą wdrożone?

Zwycięskie projekty, posiadające potencjał do wdrożenia, będą rozważane pod kątem implementacji.

Prześlij nam swoje pytanie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Terminy

  • Przesyłanie prac konkursowych
    do godz. 23:59 dn. 04.09.2025 r.
  • Weryfikacja przesłanych prac przez komisje konkursową
    do dn. 19.09.2025 r.
  • Ogłoszenie wyników konkursu
    dn. 23.09.2025 r.

Organizatorzy

Porozumiemie dla bezpieczeństwa
pip

Patron

ciop pib

Partner

pzpb