List określa zakres współdziałania obu stron i obejmuje m.in. budowanie kultury pracy w budownictwie w sposób bezpieczny, współpracę na poziomie lokalnym, działalność edukacyjną, wymianę wiedzy i dobrych praktyk. Partnerzy deklarują współdziałanie na rzecz budowania świadomości, kultury bezpieczeństwa pracy, a w efekcie zmniejszenia liczby wypadków przy pracy oraz ograniczenia występowania chorób zawodowych.  

Podpisanie listu przypadło pierwszego dnia organizowanego już po raz szósty od 13 do 19 maja Tygodnia Bezpieczeństwa. Jest to największa inicjatywa na rzecz poprawy bezpieczeństwa w budownictwie w naszym kraju realizowana na kilkuset budowach prowadzonych przez sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Patronuje jej główny inspektor pracy, w jej realizację włącza się inspekcja pracy. Hasłem tegorocznej edycji tygodnia jest: „Nigdy nie idź na skróty”.  

W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa na placach budów zaplanowano prelekcje i wykłady dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, pokazy ratownictwa oraz nowoczesnych rozwiązań technicznych. Odbywają się również szkolenia z pierwszej pomocy, pokazy dostawców i producentów sprzętu bhp, kursy podnoszące kwalifikacje pracowników oraz spotkania z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy. W trakcie wydarzenia inspektorzy pracy udzielają porad prawnych dotyczących bezpieczeństwa pracy w budownictwie. Udostępniane są także materiały i wydawnictwa PIP, dotyczące budownictwa.  

Podpisanie listu intencyjnego było okazją do spotkania z dziennikarzami, rozmowy o przedsięwzięciach podejmowanych w Tygodniu Bezpieczeństwa i o stanie bezpieczeństwa pracy w budownictwie. Szefom obu partnerskich podmiotów towarzyszyli współpracownicy.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy